Jesenné táborenie na Pohode

17. november 2016

Už niekoľko rokov sa osadníci a kamaráti T.O. Pohoda stretávajú 16. až 17. novembra na svojom kempe v lesoch nad Devínskou cestou. Tento rok sa táborenie aj s nocľahom nekonalo kvôli mimoriadne nepriaznivému počasiu – takmer 30 hodinovému dažďu, stretnutie sme dohodli až na druhý deň.

Vo štvrtok doobeda stúpame s Pedrom, Vladom a Rukim hore Mokrým jarkom. Po daždi je v lese svieži aj keď chladný vzduch, Vlado nám postupne identifikuje jesenné listy, ktorý z akého stromu opadal. Tak sme sa dozvedeli že jarok je lemovaný brestom, javorom mliečnym, poľným aj horským, hrabom, lipou, dubom, osikou, bazou. Zem posiata listami je ako otvorená kniha ak rozumieš jej obsahu.

Na Pohode je už vzorný Kali, takže oheň už pekne horí, uvaríme si čaj, kávu, chlapi vyčistia okolie od listov, nanosia drevo aby preschlo, vybalia nástroje. Prichádzajú old pohoďáci Šulo, Stenly, Jerry, Anička.

Privítame sa, pripijeme si na dnešný sviatok. V súčasnosti sa 17. november spomína viac menej len v súvislosti s pražskou demonštráciou študentov v r.1989. My si ale pripomenieme obete na životoch tých, ktorí boli popravení v mladom veku za vyjadrenie odporu proti nemeckej nadvláde. 28. októbra 1939 sa v Prahe strieľalo do účastníkov demonštrácie študentov proti nacistickej okupácii. Medzi zranenými bol študent Jan Opletal, 11. novembra 1939 na následky zranení zomrel. Na jeho pohreb prišlo tisíce študentov a prerástol na ďalšiu protinacistickú demonštráciu. V jej dôsledku 17. novembra 1939 nariadil ríšsky protektor Konstantin von Neurath zatvorenie všetkých českých univerzít a internátov. Deväť študentov bolo popravených a viac ako 1 000 študentov bolo deportovaných do koncentračného tábora Sachsenhausen.

Na pripomenutie týchto udalostí bol medzinárodnou študentskou úniou stanovený na 17. november Deň študentstva. (Zdroj: Wikipédia) Od devínskej brány prichádzajú a k muzikantom sa pridávajú Rik a Šaman Myšina. Predpoludním sa zjavia Štrky s Ježkom, ktorý ako inak hneď vyťahuje harmoniku. Šaman sa tentoraz dovalil bez svojej rodinnej svorky, ktorá sa dočasne rozutekala po svete. Hodí do placu šamanský drink „Pohodovka“. Zloženie: 45% Slimova kontušovka, 45% drienkovica z drienok rastúcich na Pohode a doplené 100% extraktom z Rodiloy (Šamanov originálny recept). Citujem Šamana - ide o príjemný a zdravý bratislavsko brnenský chlast.

A čo nevidíme! Na veľkú radosť medzi nás prišiel Gazo aj so svojou zákonitou Elenkou a Prégom. Tak a sme takmer komplet základná zostava, chýbajú tí, ktorí pre chorobu, či prácu nemohli prísť.

Zima zalieza za prsty, oheň je naša záchrana, dáva teplo, jedlo, atmosféru. Preto doňho nedávame nič, iba drevo a šupky z pečených gaštanov. Táto pochúťka mala na Pohode premiéru, pripravil nám ju Vlado a ešte pridal pre všetkých pikantné ražničí.

Pred zotmením prichádza dážď a postupne nás rozoženie. V teple domova si ale všetci spomenieme na teplo ohňa a pekné spoločné chvíle v kruhu kamarátov okolo neho.

Fotogaléria TU

Andy Bábovka - T.O. POHODA