Festival tramskej piesne v Horním Jelení; Česká republika

28. – 30.5.2010

Na tridsiatom piatom ročníku festivalu KFTP sme dorazili s Pedrom, Heny a Ringom po ôsmej večer, po strašnom, ako to v Čechách volajú: slejváku. V areáli prírodného kúpaliska, ktoré sa počas tohto stretnutia každoročne zmení na stanový tábor sme, sa pri bačorine, na ktorú sa zmenil vstupný priestor, zvítali s našimi osadníkmi Kalim a Evou a kamarátmi z T.O. Sešlost z Brna, s Jardom a Slimom. ranná kavicka Posledne menovaný vystupuje aj s kapelou Pekaringo, ktorá bola pozvaná ako hosť tohto festivalu.

Čvachceme sa rozmočeným trávnikom na flek, ktorý nám chytili Kali s Evou a je relatívne najsuchší v okolitom močarisku. Národa je tu neúrekom, od stanov a stánkov zaznievajú tóny gitár, mandolín... Zdravíme sa s kamarátmi z Charlieho nešťastí, ktorí si vybudovali základňu pri brehu. Zajtra súťažia v prvom kole, tak im budeme držať palce. Stretávame aj chalanov z ďalšej slovenskej kapely Krpci, ktorá zajtra súťaží a tiež im budeme držať palce.

O 21ej hodine, ohňom privezeným na kanoe z druhej strany jazera, usporiadatelia slávnostne zapálili veľkú pagodu. Po privítaní a Vlajke sa postupne predstavuje dvadsať kapiel, ktoré budú zajtra súťažiť v dvoch kolách. Do večerného finále, v ktorom sa rozhodne o víťazovi, postúpi osem kapiel. Po postavení obydlí na tento víkend sa Pekaringo, Slim a kamaráti presúvame ku hlavnému vchodu pod prístrešok, no a čo budem hovoriť, veď to poznáte, jedna pesnička za druhou, každá ďalšia lepšia, ako tá predchádzajúca. Teraz všetky obohatené o Slimove skvelé sóla, je to naozaj majster. Ak chceš, presvedč sa sám: Mrtvej Vlak a to s Pedrom zahrali na vandri pod Korlátkou, len tak po raňajkách.

V sobotu vyšlo milosrdné slniečko a od rána po kávičke, čaji a bábovke sa začalo hrať, Pedro len chvíľu, je člen poroty, takže pred desiatou musel ísť do miestnej sokolovne, kde spolu s ďalšími členmi poroty – Béďom Šedifkom z T.O.Komáři Plzeň, Číčom z kapely Karabina Brno, kamarátom zo skupiny Trepka a Rosťom z Duo Blanice, okrem obednej prestávky, strávili celý deň až do polnoci. priprava Bolo to naozaj veľmi náročné, vypočuť si, sledovať a hlavne rozhodnúť o poradí kapiel.
Slovenským zástupcom sa žiaľ nepodarilo prebojovať, ale zasa nemuseli súťažiť vo večernom finále, mali čas a veľmi pekne hrali na fleku a pri ohni. O 19tej hodine začal hlavný program večera – vystúpenie hostí. Po Duo Blanice, ako druhý hosť, sa predstavilo Pekaringo so speváčkou Heny. Svoje vystúpenie začali pesničkami, ktorých je Heny autorkou textu aj hudby a ktoré podľa ohlasu obecenstva mali veľký úspech. Po nich Pedro pozval na pódium kamaráta Slima. Ten pridal svojím prejavom nielen vynikajúce gitarové sóla, ako som už spomenula vyššie, ale aj veľmi pekne zaspievané pesničky, v ktorých sa s Heny výborne doplňovali. Pri spoločnom zaspievaní piesne Dlouhá neznámá od Wabiho Ryvoly, nám s Ježkovou Eliz vyhŕkli slzy do očí, ako im to krásne hralo a spievalo.

na podiu Finále ôsmych kapiel pokračovalo do 23tej hodiny. Nečakane, hlavne pre obecenstvo, vyhrala skupina B.P.T. zo Zlína, ktorí oproti ôsmemu miestu v tejto súťaži z roku 2008 si veľmi polepšili. Druhé miesto sa ušlo sympatickým chalanom z KATI Brno a tretie miesto získala partia výborných muzikantov Kamaráti Staré řeky z Berouna. Tí sú v Jelení ako doma, majú tu veľkú základňu fanúšikov, o čom svedčí aj cena divákov, ktorú vyhrali aj s týmto ročníkom celkom 5x. Cena najlepšiemu inštrumentalistovi nebola udelená, pretože nikto zo súťažiacich výrazne nezapôsobil svojim výkonom. Porota odporučila, že najlepším bol jednoznačne Slim, ale keďže nebol člen súťažiacej skupiny, nemohla mu byť cena udelená. Tak sme mu aspoň všetci zatlieskali.

Potešilo ma, že cenu za najlepšiu autorskú pieseň si odniesla mladá trinásťročná autorka z kapely Falešná pětka, ktorá celkovo skončila piata, lebo to bola skupina, ktorá sa mne ako laikovi najviac páčila.
V nedeľu sme sa zobudili za daždivého rána a počas dažďa sme sa aj balili. Rozlúčili sme sa s kamarátmi z Brna a s Ježkovou posádkou (Eliz, Kali, Eva) a s našou sme sa presunuli do Tišňova, kde cez víkend oslavovali 50te výročie založenia Tišňovské osady. Išli sme tam hlavne kvôli kamarátovi Šocovi z Kanady, ktorý je teraz na striedačku na Slovensku aj v Čechách. Hoci už bola nedeľa poobede, ešte sme ho tam s kamarátmi Donaldom a Pijanom zastihli a veľmi príjemne pokecali. Do Bratislavy sme dorazili o ôsmej večer, unavení, ale mali sme za sebou príjemne strávený víkend. Upútavku TV Pardubice si môžeš pozrieť tu: Upútavka

Pozri ďaľšie fotky: Fotogaléria

Bábovka T.O. POHODA
Foto: Eva a Ježek