38.výročný oheň pri príležitosti založenia základne T.O.Pohoda ( Slávnostné odhalenie Kaličky )Hoci o dva roky to bude 40 rokov, ako Rik s Jerrym našli súčasné miesto pre flek osady a túto udalosť slávime ako založenie T.O. Pohoda, vandrovali títo dvaja kamaráti už oveľa skôr. Rozrastajúca sa výstavba v Karlovej Vsi a Dúbravke v 70-tych rokoch a tým aj prísun väčšieho množstva obyvateľov však spôsobila, že miesta v priľahlých lesoch, na ktoré chodievali táboriť, sa začali stávať známe a čoraz viac preplnené „tiežturistami“.
Začali teda hľadať. (variáciou na toto ich vtedajšie hľadanie je aj úvod Pedrovej poviedky „Nový kemp“) Po dlhom vyberaní našli pekné miesto v lesoch nad devínskym kameňolomom. V okolí bol už v tých časoch problém s vodou, ktorú ako Jerry s úsmevom hovorieva, veľmi ani nepíjavali. Pod novým osadným flekom vyvierala len zanesená bačorina, a v nej sa objavovala voda len na jar, dokiaľ sa neroztopil sneh. Jerry a Rik mali snahu ju vyčistiť, zahĺbili do prameňa aj drevený, obručou okovaný sud váľajúci sa v lese, s vyrazeným vrchom a dnom. Voda bola trochu čistejšia, ale sud počas dlhých rokov zhnil a o mokrinu sa už nik nestaral, iba lesná zver, ktorá ju časom zas rozdupala a rozryla.
Spoluosadník Kali sa ale rozhodol studničku priviesť ku životu. Vyše roka ju prekopával, našiel aj starú zhrdzavenú obruč z bývalého suda, čistil, hĺbil, nosil kamene a na jar tohto roka ju pekne obmuroval.


Do výročného ohňa ju chcel dostavať aj s rumpálom a vedrom. Pár dní pred výročákom, iba spolu s Jerrym, lebo nikto iný z nás nemal čas, táborili na Pohode a za nevľúdneho, sychravého počasia dokončovali Kaličku – tak sme studničku pomenovali.

Našťastie sa počasie umúdrilo a prvého septembera bolo pekne slnečno. Postupne sme sa na Pohode poschádzali osadníci a kamaráti (<-foto: zľava Stenly, Pupek, Gazo, Rik, Elenka, Stanly a ja) a chalani z Pekaringa nám pekne vyhrávali spolu s Rikom a harmonikárom Ježkom.
Gazo zasa využil chvíľu a odfotil sa s tým najkrajším, čo na Pohode máme – s deťmi, Stanlyho vnúčatami Zuzkou a Duškom, ktoré dedko pre túto príležitosť pekne vyobliekal a ozdobil klobúčikmi, a s nami dievčatami.
(zľava Evina, ja, Anka a Eliz a 7 mesačný Ruki ->)Gazo zároveň nezabudol s Ringom kontrolovať ako Kali s Pedrom pripravujú pagodu na zapálenie. Výročný oheň zapaľoval Kali. (foto za fotiacim Pupkom sa prizerá Šulo, za ním Jarka a Jardin v klobúku ->) Oheň sa po prvotnej neochote v mokrom lese nakoniec rozhorel a mohla zaznieť Vlajka a tradične tiež Pohodová, ktorú napísal náš šerif Rik.
Ten zároveň slávnostne odovzdal putovnú placku, ktorú dostáva osadník za mimoriadny prínos pre osadu. Tento rok ju po Jerrym, Šulovi a Rikovi dostal Kali za postavenie Kaličky.

Potom Pedro zavelil „ zoberte si poháre“, čo prítomných prekvapilo, nečakali, že sa zo studne bude aj piť, a presunuli sme sa poniže, ku celtou zakrytej studničke. Jerry ju tak strážil celý čas, aby sme ju „ nevykukali“. (foto na špici vidno vyššie spomínanú zhrdzavenú obruč z historického dreveného suda ->)Celtu po peknom spomienkovom príhovore Rika a Jerryho, títo naši pohoďácki velikáni (spolu majú takmer 4 metre, ale veľkí sú hlavne duchom) za asistencie Kaliho stiahli a odhalili nám tú krásu.
Od úžasu sme zhíkli, a nie preto, že nám to Jerry predtým prikázal.
Drevený domček na studničke je nádherný. Rik si dokonca pred Kalim z úcty pokľakol. Pedro pridal ešte peknú spomienku na múdrosť, ktorú mu povedal Miki Ryvola, keď počul o našej studničke. Známy český básnik Jozef Kajnar mu vraj spomínal, že namiesto starého zaužívaného „ Postav dom, zasaď strom, urob syna „ by sa v dnešnej dobe mohlo skôr vravieť „Nájdi a zušľachti prameň“.Potom začalo prvé vyťahovanie vedra a čuduj sa svete bolo plné! Ale šampanského Hubert DeLuxe! Rik odzátkoval šampus a slávnostne pokrstil Kaličku.


Nastalo nalievanie, pripíjanie fotenie...
Nakoniec sme si všetci zaspievali pesničku od Wabiho Ryvolu „Rychlé Šípy“, z ktorej variáciu verša na setonovskú múdrosť: „Kdo kopal studnu, aby druhej moh pít“ Kali vypálil na priečelie studničky.


Bábovka T.O. POHODA
Foto: Ježek a Kali